نکاتی برای چیدمان دکوراسیون داخلی

 

اولین نکته این که بسته به فضای اتاقی که در اختیاردارید از مبلمان مناسب استفاده کنید، تعداد زیاد مبل در یک فضا نشان زیبایی نیست باید به این نکته توجه داشته باشید که یک اتاق پر از مبل با یک اتاق که مبلمان شیکی دارد تفاوت زیادی با هم دارند. استفاده از مبلمان بزرگ و زیاد نشان زیبایی نیست، مبلمان شما باید با فضایی که در اختیاردارید متناسب باشند، مبلمان نباید فضای اتاق شما را اشغال کنند، باید به تعدادی مبل دریک اتاق باشد که رفت و آمد آسان باشد. در مرحله ی بعدی باید ملمان را در فضایی که در اختیاردارید درست چیدمان کنید، مثلاً ممکن است شما در یک فضای بیست‌متری تنها دو مبل داشته باشید اما اگر همین دو مبل را درست در فضا جایگذاری نکنید، نمی‌توانید احساس آرامش از محیط اطراف خود بگیرید. واقعیت این است که هیچ قاعده ی کلی برای بیش‌ترین میزان استفاده از فضای اتاق وجود ندارد، این کار بیشتر بر اساس تجربه ی شخصی است که طراحان داخلی بر اساس تجربه و سابقه‌ای که دارند از آن استفاده می‌کنند. نکته مهم این است که نباید به گونه‌ای طراحی اتاق را انجام دهید که اتاقتان کوچک تر از حد معمول به نظر بیاید.

 

                                

نکته‌ی بعدی این است که در طراحی خود یک تم خاص را در پیش بگیرید و لوازم خود را بر اساس تم خریداری کنید، این به این معنی نیست که اجزا کاملاً یک شکل و یک مدل باشند. شما می وتانید تنوع داشته باشید اما یک تم کلی خاص را در پیش بگیرید به عنوان مثال طراحی شما بر اساس اصول مینیمال باشد. داشتن یک تم خاص به این معنی نیست که شما باید برای ایجاد هماهنگی تمام وسایل مورد نظرتان را از یک فروشگاه خریداری کنید.

ابتدا فضایی را که در اختیاردارید ببینید، و یک تصویر ذهنی کلی از چیدمانی که می‌خواهید به آن برسید را در ذهن خود داشته باشید. بی‌مهابا دست به خرید نزنید، اگر تصویر ذهنی درستی از چیدمان مورد نظرتان نداشته باشید نمی‌توانید خرید درستی داشته باشید.

هر نوع سبکی که برای طراحی در پیش می‌گیرید، چه سنتی باشد چه مدرن و یا کلاسیک می‌توانید از رنگ مشکی در آن استفاده کنید. استفاده از رنگ سیاه به اتاق عمق می‌بخشد و هیچ رنگ دیگری این قابلیت را ندارد. این نکته به این معنی نیست که فضای خود را کاملاً با رنگ مشکی طراحی کنید، به این معنی است که در طراحی خود از پرده، فرش یا حتی تابلویی استفاده کنید که در آن رنگ مشکی به‌کاررفته باشد. درست است که بین عموم افراد استفاده از رنگ مشکی مقبولیت ندارد اما در طراحی تأثیر زیادی دارد.

اگر در طراحی دکوراسیون خود از رنگ های خنثی و سرد استفاده کنید در پایان دکوراسیون شما سرد و بی‌روح خواهد بود راه چاره آسان این است که از گل و چوب طبیعی در فضا به کار ببرید، این کار تعادل را دوباره در فضا ایجاد می‌کند و فضا دیگر احساس سردی منتقل نخواهد کرد

 

 

تمام دیوار ها را کاغذدیواری نکنید، دیواری که بیشتر در معرض دید قرار دارد و فضایی بیشتری دارد را با یک کاغذدیواری مناسب پوشش دهید و برای سایر دیوار ها یا از کاغذدیواری ساده استفاده کنید و یا اینکه از رنگ مکمل استفاده کنید و دگیر از کاغذدیواری استفاده نکنید.

فضایی که برای دیدن تلویزیون در نظر می‌گیرید با سایر فضاها جدا باشد، این گفت و گو به این معنی نیست که حتماً باید فضای بزرگ جدایی در اختیار داشته باشید، جدا کردن فضا می‌تواند با قرار دادن دو صندلی جدا باشد.

لوستر ها برای طراحی نوری فضا به تنهایی مناسب نیستند برای زیبا تر شدن فضا بهتر است از نور های نقطه‌ای مثل آباژور نیز استفاده کنید. از استفاده بیش از حد از لامپ و نور پردازی در سقف خودداری کنید.

برای اتاق پذیرایی و نشیمن پرده‌های بلند استفاده کنید این کار باعث می‌شود تا فضای شما بزرگ تر و شیک تر به نظر برسد حتی اگر پنجره‌ها کوچک هستند، این نکته را رعایت کنید و از پرده‌های بلند استفاده کنید.

 

پیرو محض مد نباشید، ممکن است استیلی که مد شده باشد کاملاً تعادل فضای شما را به هم بریزد مثلاً اگر مبلمان گل دار مد شده است لازم نیست حتماً شما مبلمان گل دار تهیه می کنید که همخوانی با فضای شما ندارد می‌توانید با خرید کوسن گل دار هم به‌روز باشید و هم تعادل محیط را به هم نزنید.


 

در هنگام طراحی سعی کنید تمام اتاق‌ها یک تم نداشته باشند، بهتر است هر اتاق بسته به نوع کارکردی که دارد دارای تم جداگانه و مختص خود باشد. این که تمام فضایی که در اختیاردارید یک رنگ و یک شکل باشند به معنای زیبایی نیست.

حتماً در طراحی دکوراسیون داخلی توجه داشته باشید که تعادل در فضا به هم نخورد. اغلب طراحان داخلی توصیه می‌کنند تا وسایل را به شیوه ی  متقارن و نامتقارن در فضا به کار ببرید.

در هنگام انتخاب وسایل به این نکته توجه داشته باشید که طرح های شلوغ برای وسایل کوچک تر مناسب است و طرح های بزرگ برای وسایل بزرگ مناسب است. الگوها و طرح های پارچه‌ای که در طراحی داخلی یک فضا به کار می‌برید باید از نظر طراحی و سبک با یکدیگر همخوانی داشته باشند. به عنوان مقال یک فرض سنتی را در فضایی که سایر اجزای به‌کاررفته در آن مدرن هستند قرار ندهید. انجام این کار باعث می‌شود تا فضای شما نامرتب و به‌هم‌ریخته به نظر بیاید و هامورنی بین اجزا از بین می رود.

تابلو ها را بیش از حد بالا یا پایین نصب نکنید، ایده آل ترین قسمت برای نصب تابلو مکانی است که در زاویه دید چش مباشد، نیاز نباشد سرتان را خیلی بالا و یا پایین بگیرید.

 بیشتر بخوانید :
 

روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

چه  نکاتی را باید برای خرید توالت فرنگی  رعایت کنیم تا کلاه سرمان نرود!

روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی