گاز رومیزی بهتر است یا گاز مبله فردار

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم و ضروری در هر خانهِ است. وسایل آشپزخانه جزو ضروری‌ترین وسایل منزل هستند خصوصاً گاز، گاز نقش مهمی در تهیه غذای اهل منزل دارد. تصور خانه‌ای بدون گاز محال به نظر می‌رسد. گاز خوب علاوه بر اینکه باعث می‌شود کیفیت غذای شما بهتر باشد شما را به پخت‌وپز تشویق می‌کند. اهمیت بالای اجاق‌گاز دقت و بررسی دقیق شما را قبل از خریدمی طلب. شما باید با بررسی دقیق برندها و مدل‌های مختلف در بازار بهترین و باکیفیت‌ترین اجاق‌گاز را متناسب با کارکردی که از آن انتظار دارید انتخاب کنید. در حال حاضر اجاق‌گازهای موجود در بازار به دودسته‌ی کلی اجاق‌گازهای فردار و رومیزی تقسیم می‌شوند. هر دودسته دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اگر شما هم قصد خرید اجاق‌گاز رادارید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

مدت‌زمان حضور در بازار

اجاق‌گازهای رومیزی قدمت زیادی در بازار ندارند و به‌تازگی وارد بازار شده‌اند حال‌آنکه اجاق‌گازهای فردار سالیان طولانی است که در بازار وجود دارند و برندهای مختلفی در این زمینه فعال هستند. اجاق‌گازهای فردار از تنوع خوبی برخوردار هستند و در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند. شعله در قسمت بالایی اجاق‌گازهای رومیزی قرار دارد و فر در قسمت پایین تعبیه‌شده است. نکته مهمی که در هنگام خرید اجاق‌گاز باید به آن توجه کنید فضایی است که در اختیاردارید. اجاق‌گازهایی فردار معمولاً به فضای بیشتری نسبت به اجاق‌گازهای رومیزی نیاز دارند و نمی‌توان در فضایی کوتاه آن‌ها را قرارداد. شما باید فضایی کاملاً در حد و اندازه اجاق‌گاز فردار در آشپزخانه خودتان داشته باشید.

برای آشپزخانه‌های کوچک که فضایی کمی دارند اجاق‌گاز رومیزی بهترین انتخاب است چراکه نیازی به فضای اختصاصی نیست و شما می‌توانید به‌راحتی اجاق‌گاز را بر روی کابینت نصب نمایید. در آشپزخانه‌های اوپن انتخاب اول افراد اجاق‌گازهای رومیزی است چراکه نیازی نیست تا کابینت‌ها کنده شوند.

متأسفانه برخی از افراد در زمان خرید اجاق‌گاز  نیازی که دارند توجه نمی‌کنند و بدون توجه به کارایی محصول دست به انتخاب و خریدمی زنند. حتماً قبل از خرید مدل‌هایم مختلف را باهم مقایسه کنید در غیر این صورت ممکن است شما هم اجاق‌گازی را خریداری نمایید ه پس از مدت کوتاهی کیفیت و کارایی اولیه خود را از دست بدهد و شما مجبور به خرید دوباره شوید. تنوع مدل‌های موجود در بازار نیز سبب می‌شود تا شما در هنگام خرید تمرکز کافی نداشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید هیچ‌کس به‌غیراز خود شما آگاهی کاملی از میزان استفاده شما از اجاق‌گاز ندارد و نمی‌تواند بگوید چه نوع اجاق‌گازی برای شما مناسب است

 

قابلیت جابه‌جایی اجاق‌گاز

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که می‌توانیم در ارتباط با اجاق‌گاز رومیزی و اجاق‌گاز فردار اشاره‌کنیم، قابلیت جابه‌جایی است. اگر قصد خرید اجاق‌گاز رومیزی رادارید با توجه داشته باشی که در هنگام فرو منزل نمی‌توانید اجاق‌گاز را جدا کنید چراکه فضایی کابینت سام متناسب با اجاق‌گاز برش داده‌شده است و احتمال اینکه فرد بعدی نتواند اجاق‌گاز رومیزی باهمان ابعاد پیدا کند بسیار زیاد است. به همین اغلب افرادی که مستأجر هستند اجاق‌گاز رومیزی تهیه نمی‌کنند. اما اجاق‌گاز فردار این مشکل را ندارد و شما به‌راحتی می‌توانید آن را جابه‌جا و منتقل کنید.

فضای موردنیاز اجاق‌گاز

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم گازهای رومیزی به فضای کمتری نیاز دارند معمولاً اجاق‌گازهای رومیزی دارای عرض 50 سانتی‌متر هستند اما اجاق‌گازهای فردار دارای عرض 60 سانتی‌متر هستند درنتیجه پهنای بیشتری را اشغال می‌کند و باعث می‌شود آشپزخانه شما کوچک‌تر به نظر بیاید. علاوه بر این شما باید برای زیبا شدن آشپزخانه کابینت‌ها را به‌اندازه‌ی عرض اجاق‌گاز جلوتر بیاورید. تا همگونی وسایل موجود در آشپزخانه از بین نرود. علاوه بر ای نصب اجاق‌گازهای رومیزی کار هرکسی نیست و باید توسط متخصص نصب شود. درحالی‌که اجاق‌گاز فردار پروژه‌ی نصب آسان‌تری دارد. گازهای رومیزی نسبت به گازهای فردار سبک‌تر هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را حمل کرد.

 

جنس مواد به‌کاررفته در ساخت اجاق‌گاز

اغلب اجاق‌گازهای رومیزی در بازار از جنی شیشه هستند اما برای ساخت اجاق‌گازهای فردار نمی‌توان از شیشه استفاده کرد درنتیجه اجاق‌گازهای رومیزی زیباتر هستند. اجاق‌گازهای رومیزی در جنس‌های سرامیک و استیل نیز عرضه می‌شوند. در بیشتر منازل امروزی که دکور مدرن دارند از اجاق‌گازهای رومیزی به دلیل زیبایی بیشتر استفاده می‌شود. علاوه بر این اجاق‌گازهای شیشه‌ای راحت‌تر تمیز می‌شوند و شما می‌توانید به‌راحتی با یک دستمال آن را تمیز کنید. درحالی‌که اجاق‌گازهای فردار معمولاً از جنس استیل هستند و سخت‌تر تمیز می‌شوند.

 

رنگ اجاق‌گاز

یکی دیگر از مسائلی که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید رنگ اجاق‌گاز و میزان همخوانی رنگ با سایر وسایل آشپزخانه شما است. رنگ نباید اولویت اول شما باشد چراکه ممکن است اجاق‌گاز رنگ زیبایی داشته باشد و مناسب فضای شما باشد اما از قطعات بی‌کیفیت در ساخت آن استفاده‌شده باشد. هیچ‌وقت کیفیت را فدای زیبایی نکنید. قطعات به‌کاررفته مهم‌ترین بخش اجاق‌گاز شما هستند. مثلاً اگر اجاق‌گاز رومیزی سفیدرنگی از قطعات چیتی ساخته‌شده باشد و اجاق‌گاز رومیزی رنگ مشکی از قطعات ایتالیایی، مسلم است که شما نباید رنگ را فدای کیفیت کنید هرچند که با سایر وسایل شما همخوانی نداشته باشد.

کیفیت قطعات به‌کاررفته در اجاق‌گاز نقش مهمی بر روی ماندگاری آن دارند. شعله‌های اجاق‌گاز باید از جنسی باشند که در برابر گرمت و حرارت مقاوم باشند و در هنگام پخت‌وپز دچار ضربه و شکستگی نشوند. اگر شعله اجاق‌گاز شما بی‌کیفیت باشد در مدت کوتاهی می‌شکند و شما مجبور به هزینه دوباره هستید.

 

قیمت اجاق‌گاز

قیمت اجاق‌گازهای فردار از اجاق‌گازهای رومیزی بیشتر است و اگر شما نیازی به فر ندارید اجاق‌گاز رومیزی انتخاب مناسب‌تری برای شما است اما اگر به فر نیاز دارید بهتر است اجاق‌گاز فردار استفاده کنید چراکه در حال حاضر فرهای توکار قیمت بالایی دارند.

در این مقاله سعی کردیم تا برخی از ویژگی‌های اجاق‌گاز رومیزی فردار را باهم مقایسه کنیم تا شما راحت‌تر دست به انتخاب بزنید. فراموش نکنید به‌طور قاطع نمی‌توان گفت چه اجاق گازی برای شما مناسب است و چه اجاق‌گازی مناسب شما نیست. همه‌چیز به شما و میزان استفاده شما از اجاق‌گاز وابسته است. درنهایت بت بررسی معیارهای مختلفی که گفته شد باید میزان استفاده و انتظاری که از گازدارید را هم مدنظر قرار دهید. یک بار هزینه کردن بهتر است تا جنس بی کیفیتی را خریداری کنید و مجبور به هزینه دوباره شوید.

 

درب های ضد سرقت

خرید انواع اجاق گاز از فروشگاه کاتکالا

 


 

سایر مقالات

راهنمای حل مشکلات فر اجاق گاز

نکاتی که در هنگام خرید فر توکار باید در نظر داشته باشید.

فر گازی یا فر برقی کدام بهتر هستند؟

مناسب ترین اجاق گاز برای آشپزخانه شما کدام است؟

آسان ترین روش تمیز کردن شیشه فر اجاق گاز آشپزخانه چیست؟