راهنمای حل مشکلات فر اجاق گاز

 

این روزها استفاده از فر اجاق گاز محبوبیت خاصی پیدا کرده و واقعا یک وسیله کاربردی است. اکثر ما عاشق پیتزا، کیک و شیرینی هستیم. مخصوصا اگر بتوانیم همه این ها را طبق سلیقه خودمان در منزل درست کنیم. ما برای پختن این خوراکی ها باید از فر استفاده کنیم. در گذشته فرها در داخل اجاق گاز قرار داشتند و به آن ها فرگاز گفته می شد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی فرها به صورت جداگانه و در دو نوع رومیزی و فر توکار تولید می شوند.

از لحاظ نحوه پخت غذا، فرها به سه دسته تقسیم می شوند:

1 - فرهایی که برای پخت غذاها از گاز شهری استفاده می کنند، مانند فرهای گازی.

2-  فرهایی که برای پخت غذاها از المنت های برقی استفاده می کنند، مانند فرهای برقی.

3- فرهایی که برای پخت غذاها از امواج ماکروویو و المنت استفاده می کنند، مانند فرهای کانوکشن.

 نوع طبخ غذاهای امروزی به شکلی است که اکثرا در فر یا مایکروویو پخته می شوند؛ پس اگر اهل غذاهای مدرن و فست فود و شیرینی های خوشمزه ی امروزی هستید، به شدت به شما توصیه می کنیم که حتما یک فر یا مایکروویو در خانه تان داشته باشید.

 

توجه: فرهای گازی هم درست مثل سایر وسایل منزل ممکن است خراب بشوند و مشکلات فنی برای شان پیش بیاید، ما در این مقاله می خواهیم به شما یاد بدهیم که چطور می توانید مشکلات فر اجاق گازتان را خودتان حل کنید. با ما همراه باشید...

 

مشکلات فر اجاق گاز

خرید انواع فر توکار از فروشگاه کاتکالا


راهنمای حل مشکلات فر اجاق گاز 

فر اجاق گاز هم درست مثل هر وسیله ی دیگری با گذشت زمان و استفاده ی مداوم خراب می شود. بعضی از این خرابی ها را می توانیم به کمک چند ترفند ساده در خانه درست کنیم؛ اما اگر فر اجاق گاز دچار مشکل جدی شد، حتما باید توسط متخصص تعمیر بشود.

از مشکلات فر اجاق گاز می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :
 

1- روشن نشدن شعله فر

یکی از مشکلات رایج فرها که کم و بیش همه ی ما با آن برخورد کردیم روشن نشدن شعله ی فر است. معمولا اولین کاری که همه ی ما برای حل این مشکل انجام می دهیم این است که شروع می کنیم به فندک زدن های پشت سرهم، گاهی با این کار مشکل حل می شود اما گاهی هم حل نمی شود. بطور کلی می توانیم بگوییم که به 3 دلیل ممکن است فر اجاق گاز روشن نشود:

 

- خاموش بودن پیلوت

گاهی ممکن است دلیل روشن نشدن فر، خاموش بودن پیلوت باشد. اگر به این مشکل برخوردید اولین چیزی که باید چک کنید روشن بودن پیلوت و تنظیم بودن شعله ی آن با توجه به میزان جریان گاز درون آن است.

 

- تنظیم نبودن تایمر فر اجاق گاز

تایمر بین قطعات مختلف فر اجاق گاز، هماهنگی ایجاد می کند. اگر تایمر درست کار نکند، فرگاز نیز مشکل پیدا می کند و کارها را درست انجام نمی دهد. اگر فر اجاق گاز روشن نمی شود، حتما تنظیمات تایمر را بررسی کنید.
 

- مسدود بودن پیلوت

بخاطر آلودگی و روغن موجود در غذاهای پخته شده در فر، پیلوت ممکن است مسدود بشود؛ برای بررسی و رفع این مورد، باید قطعات پیلوت را یکی یکی جدا و تمیز کنید. همزمان سعی کنید بقیه اتصالات فر اجاق گاز را هم چک کنید که مشکلی نداشته باشند؛ اگر پس از تمیز کردن پیلوت باز هم مشکل داشتید، بهتر است پیلوت را عوض کنید.

 

مشکلات فر اجاق گاز

 

نکته :  یادتان باشد بعد از هربار استفاده از فر، آن را تمیز کنید. با این کار جلوی انسداد پیلوت را قبل از وقوع آن می گیرید.

 

2- گرم نشدن فر اجاق گاز

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای فر اجاق گاز پیش بیاید، گرم نشدن فرگاز است. ممکن است این اتفاق برایتان پیش بیاید که فر اجاق گاز را قبل از قرار دادن غذا در آن، با درجه حرارت بالایی روشن کرده باشید تا گرم بشود؛ اما پس از گذشت مدت زمانی که قصد دارید غذا را در فر بگذارید، متوجه می شوید که فر به اندازه کافی گرم نشده است. در این شرایط باید دو مورد را بررسی کنید:
اول مشعل های گاز را باید چک کنید که مسدود نباشند؛ برای این کار یک به یک مشعل ها را بررسی کنید، که راه خروجی شعله ها باز باشد.
سپس لوله های گاز را بررسی کنید. ممکن است لوله های گاز مشکل داشته باشند و گاز به مقدار کافی در فر اجاق گاز جریان نداشته باشد.

 

بیشتر بدانید: راهنمای خرید پنجره ی دوجداره

 

3- عملکرد نامناسب فر اجاق گاز با توجه به دمای تنظیم شده

گاهی ممکن است با این اتفاق رو به رو بشوید که فر اجاق گاز را روی دمای خاصی تنظیم کرده باشید، اما بعد متوجه می شوید که غذا در درون فر با دمای کمتر و یا بالاتر از دمای تنظیم شده در حال پختن است. این مشکل به دو دلیل ممکن است اتفاق بیفتد:

- ایراد در سنسور دما:

ابتدا به وسیله یک اهم متر عملکرد سنسور را بررسی کنید. اگر سنسور سالم باشد، باید با افزایش دما، مقاومت افزایش یابد؛ در صورتی که مقاومت افزایش نداشته باشد، باید سنسور را عوض کنید.

 

توجه: وقتی دارید سنسور را چک می کنید حواستان باشد که دست تان به دیواره ی داخلی فر نخورد چون خیلی داغ است.

 

- ایراد در اشتعال گاز یا عنصر گرمایش:

جرقه زن و قطعه گرم کننده، نقش مهمی در دمای فر اجاق گاز دارند. این دو مورد را بررسی کنید و در صورتی که مشکل دارند، آن ها را عوض کنید. پس از بررسی و تعویض قطعات، مجدد دمای داخل فر اجاق گاز را بررسی کنید.

 

4- بسته نشدن درب فر اجاق گاز

مشکل دیگری که ممکن است با آن روبه رو شوید، بسته نشدن درب فر اجاق گاز است. دلیل اصلی بسته نشدن درب فر اجاق گاز، ایراد در لولاها می باشد. اگر لولا درست تنظیم نشده باشد و یا فرسوده شده باشد، باید تعمیر و یا تعویض بشود.

 

مشکلات فر اجاق گاز

 

حتما توجه کنید که اگر نیاز است یک لولا را عوض کنید، حتما لولای دیگر را هم عوض کنید؛ زیرا در صورتی که یک لولا قدیمی تر باشد، باعث فشار بر روی یک سمت می شود و لولای جدید نیز ممکن است آسیب ببیند و بعد از مدتی مجبور شوید هر دو لولا را تعویض و هزینه اضافی پرداخت کنید.
 

روش کنترل لولا:

ابتدا فر اجاق گازتان را از برق بکشید و اتصالات گاز را قطع کنید؛ سپس درب فر اجاق گاز را به آرامی به سمت بالا و بیرون بکشید (اگر درب فر اجاق گاز با این روش خارج نشد، محل قرارگیری لولا و یا دفترچه راهنمای فرگاز را بررسی کنید).
لولاها را به دقت بررسی کنید و در صورت نیاز، تعمیر و یا عوض کنید. سپس فنرهای درب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند. برای مشاهده فنرها باید کشوی پایین را خارج کنید.
اگر فنر شکسته است، با انبر آن را بردارید. حتما انتهای فنر را بررسی کنید که به دور دو پیچ، پیچیده شده باشد. اگر مشکل داشت، فنرها را عوض کنید و انتهای فنرهای جدید را مانند قبل، به دور پیچ و مهره ها بپیچید.
سپس بست های اطراف درب فر اجاق گاز را بررسی کنید. واشر درب فرگاز سیلیکونی و یا پلاستیکی است و اگر خراب بشود، مانع بسته شدن درب فر می شود. در صورتی که مشکلی در این قسمت مشاهده کردید، واشر را عوض کنید.

 

5- روشن نشدن لامپ فر اجاق گاز

سوختن لامپ می تواند دلیل روشن نشدن لامپ فر اجاق گاز باشد، برای رفع این مشکل باید لامپ فر اجاق گاز را عوض کنید.

برای خرید انواع فرهای توکار می توانید به فروشگاه کاتکالا مراجعه کنید. 

 


 

سایر مقالات

تفاوت فر و ماکروفر در چیست؟

نکاتی که در هنگام خرید فر توکار باید در نظر داشته باشید.

فر گازی یا فر برقی کدام بهتر هستند؟

مناسب ترین اجاق گاز برای آشپزخانه شما کدام است؟

آسان ترین روش تمیز کردن شیشه فر اجاق گاز آشپزخانه چیست؟